Nejnovější zprávy z Církev.cz

Papežova slova na #NotAlone: Pokračujme na cestě k bratrství

Na Světovém setkání o lidském bratrství v sobotu 10. června, během něhož se na Svatopetrském náměstí sešly tisíce lidí, nechyběla ani „přítomnost“ papeže Františka. Jeho projev připravený pro tuto příležitost přečetl kardinál Gambetti, papežův vikář pro Vatikán a předseda nadace Fratelli tutti.

Číst dál

Katolíci a pravoslavní: Dokument o synodalitě a primátu ve druhém tisíciletí

Katolická a pravoslavná církev dospěly k dohodě ohledně historického hodnocení synodální praxe a primátu ve druhém tisíciletí křesťanství a v současnosti. Společný dokument k této problematice je výsledkem plenárního zasedání Mezinárodní komise pro teologický dialog, která se sešla v Alexandrii. Zasedání se nicméně nezúčastnili zástupci pravoslavných církví v Rusku, Bulharsku, Sýrii a Srbsku.

Číst dál

Nedělní modlitbu Anděl Páně se Svatý otec pomodlí v soukromí

Papež František se na doporučení lékařů nebude modlit nedělní modlitbu Anděl Páně na veřejnosti, uvedlo v sobotu Tiskové středisko Svatého stolce. V nemocnici zůstane ještě týden, ale státní sekretář kardinál Pietro Parolin 10. června ráno novinářům řekl, že papež již projevuje touhu vrátit se do práce, a to je dobré znamení.

Číst dál

V Nigérii byl zavražděn novokněz

7. června došlo v nigerijském Benin City k vraždě otce Charlese Onomhoale Igechiho.

Číst dál

FOTOGALERIE: Schola při eichstättské katedrále navštívila litoměřického biskupa

V pátek 9. června 2023 dopoledne navštívila schola při eichstättské katedrále litoměřického biskupa Mons. Jana Baxanta, který mladé zpěváky s jejich katedrálním varhaníkem Martinem Bernreutherem a dalším doprovodem provedl svou rezidencí. Schola na oplátku uspořádala pro pana biskupa v trůnním sále koncert.

Číst dál

Ostravsko-opavskou diecézí prošly eucharistické průvody

Katedrálu Božského Spasitele a kostel sv. Václava v Moravské Ostravě propojil ve čtvrtek 8. června večer eucharistický průvod. Slavnost Těla a Krve Páně má vést k důvěře Bohu i bláznovství pro Krista, zmínil hlavní celebrant katedrální mše svaté P. Jan Czudek.

Číst dál

Zemřela Anna Staňková, zakladatelka oderské Celostátní přehlídky církevních škol

Ve věku 96 let zemřela zakladatelka oderské Celostátní přehlídky církevních škol. Pohřební mše svatá se uskuteční v pondělí 12. června v 13.30 v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Jevíčku.

Číst dál

Papež František strávil další klidnou noc a děkuje za blízkost v modlitbě

Tiskové středisko Svatého stolce v sobotu ráno sdělilo, že papež František strávil v nemocnici Gemelli třetí klidnou noc. Lékařský tým uvedl, že Svatý otec nemá horečku a zůstává na tekuté stravě. Papež v pátek večer přijal eucharistii a vyjádřil vděčnost za četná poselství blízkosti, která obdržel.

Číst dál

Světového setkání o lidském bratrství se zúčastní mladí lidé z Ukrajiny a Ruska

Meeting NotAlone na Svatopetrském náměstí se bude konat v sobotu 10. června v 16.00 hod. a je volně přístupný.

Číst dál

Mše svatá za oběti ve francouzském Annecy

Včera ráno byli vážně zraněni 2 dospělí a 4 děti syrským uprchlíkem v Annecy na jihovýchodě Francie. Biskup Yves Le Saux bude dnes večer sloužit mši svatou v katedrále v Annecy na úmysl obětí a jejich rodin.

Číst dál

Vyšel červnový Nezbeda a Cvrček

V červnovém výtisku Nezbedy čtenáři naleznou rozhovor s manželi Ivetou a Jiřím Kokešovými Pokud najdete svůj sen, jděte za ním, příběhy Kuželkářská koule, Velký strach a Noční let, zajímavost Autíčko pro děti a další pokračování o českých fenoménech, tentokrát o potrubní poště. Červnový Cvrček učí malé čtenáře, že Pán Bůh stvořil vodu, abychom ji používali, ale také proto, abychom se o ni starali.

Číst dál

Arcibiskup Lori: Katolická média mohou stavět mosty napříč společností

Stovky pracovníků katolických médií se tento týden sjeli do amerického Baltimoru na každoroční konferenci katolických médií, která se koná 7.- 9. června. Novináři, redaktoři a správci sociálních sítí z diecézí i mnoha katolických médií se zde chtějí učit jeden od druhého a sdílet své zkušenosti.

Číst dál

Běh pro Hospic sv. Alžběty 2023

Chcete udělat něco pro své zdraví a současně podpořit dobrou věc? Zúčastněte se Běhu pro Hospic sv. Alžběty v sobotu 17. června 2023.

Číst dál

FOTOGALERIE: Slavnost Těla a Krve Páně

U příležitosti slavnosti Těla a Krve Páně se včera ve farnostech sloužila mše svatá s eucharistickou adorací. Součástí slavnosti byl v některých farnostech také eucharistický průvod obcemi se zastavením u připravených oltářů. Přinášíme fotogalerii z této slavnosti.

Číst dál

Petice v Mexiku požaduje náboženskou svobodu, ochranu kněží a církví

Mexická platforma Actívate předala Národní komisi pro lidská práva (CNDH) petici za ochranu lidských práv, která má zaručit náboženskou svobodu a bránit útokům na katolickou církev. V Mexiku bylo jen za poslední 4 roky zavražděno 9 kněží.

Číst dál

Na Velehradě i letos přepisují Bibli

Ve dnech 4.–5. července se v rámci Dnů lidí dobré vůle uskuteční tradiční velehradský projekt Ruční přepisování Bible. Přepisování Bible, jehož výstupem je tzv. Velehradský rukopis, zahájilo České katolické biblické dílo a nyní v něm pokračuje Římskokatolická farnost Velehrad. Doposud byla přepsána větší polovina Starého zákona a celý Nový zákon.

Číst dál

Noční eucharistické procesí na Svatý Hostýn

Noční eucharistické procesí z Bystřice pod Hostýnem na Svatý Hostýn pořádá v noci ze 30. června na 1. července 2023 mariánské společenství Večeřadla Křenovice za účasti biskupa Antonína Baslera. Vychází v pátek 30. 6. ve 21.00 z parkoviště u hřbitova v Bystřici pod Hostýnem, mše svatá v bazilice začíná ve 24.00.

Číst dál

Papež František se nadále zotavuje a děkuje za přání k uzdravení

Tiskové středisko Svatého stolce pravidelně informuje o stavu papeže. Rekonvalescence Svatého otce probíhá bez problémů. Papež František strávil další klidnou noc, druhou po laparotomii a plastické operaci břišní stěny. V pátek po snídani vstal z lůžka a většinu dopoledne strávil v křesle, aby se mohl opět věnovat práci.

Číst dál

Festival Kefasfest 2023

Ve dnech 23. až 25. června 2023 se koná další ročník festivalu Kefasfest v areálu bývalého kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích.

Číst dál

Modlitby za papežovo zdraví a pozdravy z celého světa

Od chvíle, kdy se rozšířila zpráva o jeho přijetí do římské nemocnice Gemelli k laparotomické operaci, přichází k papeži ze všech stran mnoho vzkazů o blízkosti a přání brzkého uzdravení. Římská diecéze a biskupské konference různých kontinentů, sdružení a církevní hnutí ujišťují o modlitbách.

Číst dál

FOTOGALERIE: Červnové setkání ve Schrödingerově institutu

Ve čtvrtek 8. června 2023 v den Slavnostni Těla a Krve Páně (Boží tělo) navštívil generální vikář Mons. Martin Davídek Schrödingerův institut v Jiříkově.

Číst dál

Biskup Kročil požehnal Centrum Agáta

Fara v Dobré Vodě u Českých Budějovic získala nové poslání. Stala se sídlem Centra Agáta, které poskytuje odbornou komplexní péči celé rodině ohrožené domácím a genderově podmíněným násilím.

Číst dál

Letošní maturanti se definitivně rozloučili s Arcibiskupským gymnáziem v Kroměříži

Poslední společnou mší svatou v kroměřížském kostele sv. Mořice zakončili letošní maturanti v pondělí 5. června 2023 několikaleté „putování“ Ágéčkem. Děkovnou mši svatou za uplynulé roky studia a nedávné maturitní zkoušky celebroval biskup Josef Nuzík a čerstvé absolventy čtyř maturitních tříd doprovázeli také blízcí příbuzní a přátelé.

Číst dál

Četlo nás pět: Chalíl Džibrán – Prorok (Pro děti a mládež vypráví Anna Peirettiová)

Katolický kněz. Redaktorka a maminka tří dětí. Mladý hledající intelektuál. Knihkupec s rozhledem. Editorka – knihomolka. Pět čtenářů, pět různých pohledů na jednu zajímavou knihu Karmelitánského nakladatelství, která by neměla uniknout vaší pozornosti.

Číst dál

Diktatura v Nikaragui zadržuje více než 500 tisíc dolarů darovaných církvi

Nedávné vyšetřování nikaragujských novin El Confidencial odhalilo, že diktátorský režim Daniela Ortegy zadržel více než půl milionu dolarů, které církvi darovala americká organizace pro humanitární pomoc Catholic Relief Services (CRS).

Číst dál

Oslavme jáhenské a kněžské svěcení v ostravsko- opavské diecézi

V červnu ostravsko-opavská diecéze získá nového jáhna a kněze. Po dvou letech tak zažije opavská konkatedrála jáhenské svěcení. V ostravské katedrále se kněžské svěcení uskuteční po třech letech. Jáhenské svěcení v Olomouci přijme také karmelitán a rodák z Frýdlantu nad Ostravicí Norbert Smeja. Přijměte pozvání na tyto velké slavnosti.

Číst dál

K čemu nás volá Bůh? O volbě povolání a knihách pro děti a mládež s Oldřichem Seluckým

„V době dospívání se mi dostalo poučení, že Bůh ukazuje člověku jeho cestu, jeho povolání, skrze tři velmi přirozené prvky: zvol si tu činnost, která za prvé „ti jde“, tedy ke které jevíš schopnosti a předpoklady; která za druhé má hodnotu a význam pro druhé lidi, pro společnost; a která konečně za třetí tě také přitahuje a přináší ti do srdce radost.”

Číst dál

Den po operaci se papež cítí dobře

Tisková zpráva Svatého stolce o pooperačním stavu papeže Františka ve čtvrtek 8. června v poledne.

Číst dál

Tomáš Halík promluvil k poslancům Evropského parlamentu

Na ekumenické modlitební snídani v Evropském parlamentu v Bruselu, organizované COMECE (Radou biskupských konferencí zemí EU), CEC (Radou evropských církví) společně s polským europoslancem Janem Olbrychtem, promluvil 6. června 2023 jako hlavní host Mons.Tomáš Halík.

Číst dál

Kapucíni slaví „4v1“

K oslavě významných životních jubileí nebo životních mezníků čtyř bratří kapucínů jsou lidé zváni v neděli 18. června 2023, mše svatá v kostele Zvěstování Páně na olomouckém Dolním náměstí začíná v 10.00.

Číst dál

Křesťanští podnikatelé zvou na Velehrad ke "Dnům v tichu“

Pojďte si s námi odpočinout od každodenního stresu a povinností s lidmi z byznysu, které tíží podobné starosti. Všechny křesťanské podnikatele, živnostníky a manažery zve sdružení KOMPAS. Dny v tichu umožňující hluboké usebrání a přiblížení se k Bohu se konají od 10. do 15. července 2023 na Velehradě.

Číst dál

Letní katechetický seminář

Katechetické a pedagogické centrum Biskupství královehradeckého zve na Letní katechetický seminář, který se bude letos konat od 1. do 4. července v penzionu Marianum v Janských Lázních. Hlavním tématem bude příprava na první svaté přijímání.

Číst dál

FOTOGALERIE: Biřmování v České Lípě v neděli 4. června 2023

V neděli 4. června 2023 udílel litoměřický biskup Mons. Jan Baxant svátost biřmování mladým katolickým křesťanům v bazilice Všech svatých v České Lípě. Duch Svatý, jehož pečeť biřmovanci přijali, ať naplní je i všechny, kdo jim na cestě ke Kristu pomáhali.

Číst dál

Ruší se veškeré papežské audience, ale potvrzeno světové setkání o bratrství

Vatikánský tiskový mluvčí Matteo Bruni sdělil, že z preventivních důvodů jsou pozastaveny všechny papežské audience až do 18. června. Z podnětu samotného Svatého otce Františka se nicméně v sobotu 10. června na Svatopetrském náměstí koná již ohlášené Světové setkání o lidském bratrství s názvem #NotAlone, které organizuje Nadace Fratelli tutti ve spolupráci s bazilikou svatého Petra, Dikasteriem pro službu integrálnímu lidskému rozvoji a Dikasteriem pro komunikaci.

Číst dál

FOTOGALERIE: Vikariátní konference litoměřického a ústeckého vikariátu

Ve středu 7. června 2023 se konala vikariátní konference litoměřického a ústeckého vikariátu. Konference začala v 10 hodin mší svatou v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Liběšicích. Dále pokračovala modlitbou breviáře a byla zakončena jednáním v hotelu Racek v Úštěku.

Číst dál

Duchovní hudba na Smetanově Litomyšli

Již tradičně zařazují pořadatelé do programu národního festivalu duchovní hudbu. I letos je z čeho vybírat.

Číst dál

Mladí fandí Velehradu i letos

Velehradský program pro mladé začne v úterý 4. července ve 14 hodin na hřišti u ZŠ. Cílem projektu, který se letos uskuteční poosmé, je přilákat na Velehrad mladou generaci a seznámit ji s našimi kořeny, s místem, kde se psala historie. I letos se mladí návštěvníci mohou těšit na hudební worshipové vystoupení, rapery, mrštné parkouristy, soutěže o hodnotné ceny, escape room, kreativní dílny, hudební kavárnu nebo fotokoutek.

Číst dál

Operující lékař: Papež je v pořádku a už vtipkuje

Papež František se v brzkém středečním odpoledni podrobil chirurgickému zákroku na římské klinice Gemelli, který trval tři hodiny a proběhl bez komplikací. Profesor Sergio Alfieri, který papeže Františka operoval, se pozdě večer setkal s novináři, aby jim sdělil podrobnosti operace: „Svatý otec je při vědomí. Ptal se mě: Kdy bude třetí operace?“. Operující lékař vyloučil jakoukoli jinou patologii i problémy s celkovou anestezií.

Číst dál

Otvírá se další ročník kurzu Samuel v brněnské diecézi

Tým pastorace povolání v brněnské diecézi připravil další ročník kurzu Samuel. Jedná se o jednoletý intenzivní kurz, který může napomoci k rozlišení a volbě povolání.

Číst dál

Běh pro hospic 2023

Hospic sv. Štěpána v Litoměřicích děkuje za skvělé výkony a podporu všem běžcům a dárcům. Běžci v Litoměřicích i ti virtuální, dárci i partneři podpořili hospic skvělou částkou 924 258 Kč!

Číst dál

Papež František byl operován bez komplikací

Tiskové středisko Svatého stolce dnes večer oznámilo, že operace papeže Františka proběhla bez komplikací. Operace kýly v celkové anestezii trvala tři hodiny. Papež je vzhůru a při vědomí a všem děkuje za podporu a modlitby.

Číst dál

Prašivá 2023 se blíží. Sdílejme tam společně naději!

Sdílej naději... To je motto letošního ročníku setkání dětí a rodin s biskupem Martinem Davidem. Udělejte si v sobotu 1. července čas a vydejte se na pouť do Beskyd! Co nás tam letos čeká? Napoví článek...

Číst dál

"Nebe nepočká.“ V polském Těšíně promítají nový film o bl. Carlu Acutisovi

Polskými kinosály s velkým úspěchem brázdí nový film o nedávno blahořečeném mladíkovi z Itálie – bl. Carlu Acutisovi. V blízké době se projekce plánují i v příhraničí.

Číst dál

Papež František se před operací modlil s relikvií svaté Terezie z Lisieux

Relikvie francouzské karmelitánky, známé také jako svatá Terezie od Dítěte Ježíše, byla přítomna na pódiu před bazilikou svatého Petra během papežovy pravidelné generální audience 7. června.

Číst dál

PMD připravila aktivitu Moje prázdniny v kostele

Papežská misijní díla pro období dovolených a výletů připravila na léto 2023 nový materiál s názvem Moje prázdniny v kostele, jehož pomocí můžete menším dětem zpříjemnit účast na bohoslužbách.

Číst dál

Kolínský gotický skvost ozdobí unikátní varhany

Jedinečné varhany pro gotický chrám sv. Bartoloměje v Kolíně vznikají nyní v dílnách Dlabal – Mettler a Kánský -Brachtl. V gotickém kostele, který je zařazen mezi Národní kulturní památky a na jehož výstavbě se podílel i Petr Parléř, by se poprvé měly rozeznít letos v říjnu.

Číst dál

Papež: 8. června věnujme minutu modlitby za ukončení válek ve světě

Na závěr generální audience na Svatopetrském náměstí František požádal věřící různých vyznání a náboženství, aby se připojili k iniciativě "Minuta za mír" Mezinárodní katolické akce (Azione Cattolica Internazionale), která zítra ve 13 hodin navrhuje zastavit se a prosit o mír na pěti kontinentech a zejména na Ukrajině.

Číst dál

Papež František podstoupí operační zákrok

Tiskové středisko Svatého stolce vydalo dnes dopoledne prohlášení, ve kterém uvádí, že papež František po skončení generální audience odjel do římské nemocnice Gemelli, kde se odpoledne podrobí plánované operaci břicha.

Číst dál

Křesťanský festival Náměšťfest se uskutěční již po patnácté

Letos již po patnácté otevře brány návštěvníkům křesťanský festival Náměšťfest, který v sobě nese myšlenku přátelského setkávání, kvalitní hudby od srdce, ale i možnost ztišení a duchovního obohacení. Festival křesťanské kultury v Náměšti nad Oslavou se letos uskuteční od 16. do 18. června.

Číst dál

Charita pomůže Haiti postiženému povodněmi

Záplavy, které o víkendu postihly Haiti, si aktuálně vyžádaly desítky mrtvých a tisíce vysídlených. Arcidiecézní charita Olomouc (dále jen ACHO) trvale pomáhá v oblastech Baie de Henne a Gonaives, které jsou touto katastrofou také postiženy. ACHO žádá veřejnost o podporu finanční sbírky, ze které bude moci pomoc financovat.

Číst dál

Seminář pro rodiče při Dnech lidí dobré vůle se zaměří na konflikt v rodině

V úterý 4. července od 9 do 12 hodin se v přednáškovém sále Hotelu Skanzen v Modré uskuteční seminář určený nejen rodičům, ale i odborné veřejnosti, která pracuje s dětmi a mládeží. Zaměří se na téma konfliktu.

Číst dál

FOTOGALERIE: Modlitby za synodu pokračují

Ve středu 31. května 2023 se v kostele Navštívení Panny Marie v Horní Polici slavila mše svatá a mariánská modlitba za synodu.

Číst dál

Studenti Biskupského gymnázia Bohosudov obdrželi maturitní vysvědčení

Ve středu 31. května 2023 obdrželi studenti Biskupského gymnázia Bohosudov v bazilice Panny Marie Bolestné v Bohosudově maturitní vysvědčení. Předal jim je generální vikář Mons. Martin Davídek za přítomnosti ředitelky gymnázia Mgr. Bc. Jany Pucharové, Mgr. Jiřího Breue a dalších členů pedagogického sboru. Na tento slavnostní akt přišli také zástupci města a nemohli chybět rodiče, příbuzní a přátelé maturantů. Lze přát, aby mladí lidé, kteří složili zkoušku z dospělosti uspěli i v dalším životě a měli vždy Boží požehnání.

Číst dál

Mírovou misi kardinála Zuppiho na Ukrajině završilo setkání s prezidentem Zelenským

Kardinál Zuppi, předseda Italské biskupské konference, v pondělí 5. června zahájil a dnes, v úterý 6. června, končí řadu jednání jako papežův vyslanec, a to včetně návštěvy prezidenta Zelenského.

Číst dál

Kardinál Herranz: František a Benedikt mě povzbuzují svými ctnostmi

Španělský kardinál Julián Herranz zveřejnil své vzpomínky na dva papeže, kteří jej, jak poznamenává, poctili svým osobním přátelstvím. Předmluvu ke svazku napsal papež František.

Číst dál

Kardinál Duka slaví 25 let od jmenování biskupem

Dominik kardinál Duka, emeritní arcibiskup pražský a primas český, byl před 25 lety jmenován papežem Janem Pavlem II. 24. sídelním biskupem královéhradeckým.

Číst dál

Papež František podepíše s laureáty Nobelovy ceny dokument o lidském bratrství

Laureáti Nobelovy ceny, držitel Grammy Andrea Bocelli a několik bývalých hlav států se v sobotu večer připojí k papeži Františkovi na Svatopetrském náměstí, kde se uskuteční Světové setkání o lidském bratrství.

Číst dál

Program papežovy návštěvy Portugalska u příležitosti Světových dní mládeže v Lisabonu

Tiskové středisko Svatého stolce zveřejnilo program apoštolské cesty papeže Františka, který od 2. do 6. srpna odcestuje do Portugalska na 37. Světové dny mládeže. V sobotu 5. srpna se uskuteční vigilie s mladými lidmi v parku Tejo, na programu je také návštěva fatimské svatyně, kde se papež bude modlit s nemocnými mladými lidmi.

Číst dál

Magie kresby: na zámku v Kroměříži se představí italská kresba vrcholné renesance a manýrismu

Reprezentativní přehlídku italské kresby 16. století uvidí návštěvníci Arcibiskupského zámku v Kroměříži. Výstava „Magie kresby. Italská kresba vrcholné renesance a manýrismu v českých a moravských veřejných sbírkách“, kterou připravilo Muzeum umění Olomouc, představí od 15. června do 17. září 2023 díla z fondů Národní galerie v Praze, Moravské galerie v Brně, Regionálního muzea v Teplicích, Arcibiskupství olomouckého, Muzea a galerie v Prostějově, Národního památkového ústavu, Univerzity Karlovy a Památníku národního písemnictví.

Číst dál

Na jubilejní 25. ročník Romské pouti zamíří stovky poutníků

Svatý Kopeček u Olomouce přivítá v sobotu 17. června na duchovní pouti Romy z Moravy i Čech. Letošní jubilejní 25. ročník již tradiční pouti se uskuteční v bazilice Navštívení Panny Marie a v ambitech premonstrátského kláštera. Tématem letošní duchovní poutě je „Panna Maria, matka nás všech“. Romská pouť na Svatém Kopečku u Olomouce je ojedinělou duchovní a společenskou akcí v České republice.

Číst dál